Rahastus

Kuidas rahastada oma äriideed või ettevõtte kasvu?” on küsimus mida enamik ettevõtjaid endalt küsivad. Rahastamise vajadus ja allikate valik sõltub nii äriideest, valdkonnast kui ka omanike võimalustest. 

Oma kogemusest jaotaksin äriidee/ettevõtte kasvu finantseerimise allikad 6 (kuude) kategooriatesse. Kõigi nende kategooriate kohta tulevad ka edaspidi täpsustavad positutused.

Ettevõtluse alustamine 0 EUR-iga

Sõltuvalt äriideest on võimalik alustada ka ettevõtlusega algkapitalita ehk 0 EURiga. Tavaliselt on nendeks hobiettevõtjad, kes muudavad midagi mida nad hästi teevad sissetulekuks. Üldiselt teevad nad seda oma põhitöökoha kõrvalt.

Omaniku säästud

Vaba raha  suunamine ettevõtlusesse, eesmärgiga teenida investeeritud kapitalilt tulevikus tulu.

 

 

Laenud sõpradelt ja/või perekonnalt

Nn. usalduskrediidi olemasolul sõprade ja perekonna seas on võimalik ka laenata ettevõtte algkapital sõpradelt või pereliikmetelt. Juhul kui kõik ei suju vastavalt plaanile, siis võib sellega kaasneda ebamugavad vestlused sünnipäevalauas või sõprade kaotuse. Kuna ettevõtlus sisaldab ka riske, siis on soovitav alati laenamise hetkel mõelda/rääkida läbi olukorrad kui kõik ei pruugi minna plaanipäraselt.

Toetused / Annetused

Sõltuvalt valdkonnast ja ettevõtja enda olukorrast on võimalik kaasata ettevõttesse erinevaid EL toetusi (www.struktuurifondid.ee, Eesti Töötukassa, EAS jt.) või kaasata raha läbi annetuste (nt Hooandja).

 

 

Pangatooted (laen, liising, faktooring jm)

Alustavatel ettevõtjatel on võimalik taotleda stardilaenu või liisingut. Seega arvamus et alustav ettevõtja ei ole panka oodatud, ei vasta tõele. Juba tegutsevatel ettevõtetel on finantseerimise allikate valik tunduvalt laiem – investeerimislaen, väikelaen (mikrolaen), arvelduskrediit, faktooring, liiisng jms.

 

Investor, ühisrahastus

Investoritena võib ettevõttesse kaasata nii erainvestoreid või siis organisatsioone kuhu on erinevad investorid koondunud. Nt ingelinvestorid, riskiinvestorid, ühisrahastusplatvormid jms. Sageli on see teema tavaettevõtjatele võõras. Üldine mulje on, et investorite poole on mõistlik pöörduda pigem start-up ettevõttega. Uurin edaspidi kas see on tõesti nii 😉 

Olen töötanud ettevõtete panganduses ca 10 aastat. Pangas töötades olin nii stardilaenu kui ka mikrolaenu tootejuht, kes vastutas klientide vajaduste väljaselgitamise ja müügijuhtimise eest.

Autor: Sirle Truuts